Ice Age: Continental Drift (2012)

Ledena doba 4: Celinski premiki (2012)

DVD, 1h 28min
Ocena (IMDB): 6.8
Stanje podnapisa:: https://www.slo-podnapisi.net/podnapisi.php?search_request=Ice Age Continental Drift
Država: USA
Scenarist/i: Michael Berg, Jason Fuchs
Glasba: John Powell

Zgodba

Stari prijatelji Sid, Manny in Diego se morajo podati na novo pustolovščino, ko celinski premiki spremenijo podobo sveta. Potujoči na velikanski ledeni gori se skušajo vrniti domov, toda morska prostranstva so polna nevarnih avantur, divjih piratov, pogubnih morskih siren in srhljivih morskih pošasti. Zvesti mamut Manny je odločen, da se kljub vsem težavam vrne k družini, čemerni tiger Diego se prvič zaljubi, čudaški lenivec Sid pa kot vedno skrbi za kaos in zabavo.
V Ledeni dobi: Celinski premiki ima Praskeževo poblaznelo preganjanje frdamanega želoda, za katerim se neutrudno peha že od pradavnine, posledice, ki (spet) spremenijo svet – povzroči namreč medcelinsko kataklizmo in naše junake, Manija (Ray Romano), Diega (Denis Leary) in Sida (John Leguizamo), primora v največjo pustolovščino doslej. Sid se ob začetku dogodkov spet pridruži svoji nergavi babici in s čredo naleti na raznovrstno piratsko sodrgo, ki jim skuša preprečiti povratek domov.
Novo poglavje ene od najbolj uspešnih filmskih franšiz vseh časov združuje vizualno epopejo z mogočno čustvenostjo; humor z ganljivostjo; pa še najbolj priljubljeno podganasto veveričko iz pradavnine in najbolj edinstveno tolpo svoje – ali katerekoli – Dobe.
Čarobna sestavina neznansko uspešne franšize je univerzalna: zgodbe s poudarkom na družini prinašajo bogate čustvene podtone, zraven pa dovolj komedije in pustolovskega duha. »Ledena doba se je vedno vrtela okoli družine,« pravi Lori Forte, ki je producirala celotno serijo in pomagala napisati zgodbo za Celinske premike. »Ne glede na to, kakšnega zapleta smo se domislili za posamezen film, gre vedno za družino – in za to, kako Mani, Diego, Sid in njihov širši klan vedno krijejo eden drugega. Takšno pripovedništvo in humor pritegne vsakogar, kjerkoli.«
Kot pravi soscenarist Jason Fuchs, je šlo »od vsega začetka za franšizo, ki jo zaznamujejo njeni junaki – tri živali iz različnih živalskih vrst in z različnimi izkušnjami. Ko se spoznajo, so si tujci; ob koncu filma so družina. Vsak film raziskuje, kaj sploh pomeni biti družina. Zgolj nekaj, v kar se rodiš? Mislim, da se naši liki spopadajo z natanko tem vprašanjem. Po moje Diego pove bistvo, ko ga nekdo vpraša, kakšna je razlika med tropom in družino, in izstreli: Krijemo si hrbet. Prav to pomeni biti družina, in to je srčika filma in celotne franšize.«
Te epske zgodbe o družinskih podvigih prepletajo neusahljive dogodivščine Praskeža, čigar edini cilj v življenju – pravzaprav njegov celoten obstoj – se vrti okoli tako cenjenega, pa vedno izmuzljivega želoda. Praskeževo preganjanje za oreščkom je že poskrbelo za hude posledice; v prvi Ledene dobi je sprožilo samo ledeno dobo. V Celinskih premikih Praskež in predmet njegove obsedenosti poskrbita za nič manj kot kataklizmo. Pozabite, kako so vas pri geologiji učili, da so celine nastale zaradi masivnih tektonskih premikov in vulkanskih izbruhov, ki so raztrgale velikanske celinske mase. Celinski premiki razkrivajo, da je do potresnih sunkov prišlo zaradi Praskeževih polomij.
Praskež se na začetku filma ukvarja s svojim običajnim opravkom: zgrabil je želod, ga položil na tla – in nenadoma se razpoči gora in zemlja se razpolovi ter celinsko maso razkosa na sedem celin. Praskež pade proti zemeljskemu jedru in pri tem sproži nekaj hudih potresov, ki Manija, Diega in Sida loči od preostale črede, v kateri sta tudi Manijeva preljuba soproga Eli in njuna najstniška hči Breskvica (rodila se je leta 2009 v Ledeni dobi: Zora dinozavrov). Tik pred dogodki sta se Mani in trmoglava Breskvica prerekala, kot se pač znajo samo očetje in njihovi najstniški potomci. »Mani je tipičen preveč zaščitniški oče,« pravi režiser Steve Martino. »Oklepa se časov, ko je bila Breskvica še mala deklica; a ta deklica je zdaj v letih, ko hoče biti samostojna.«
Poleg tega je »pleistocen za vsakega očeta precej naporna doba,« se pošali scenarist Michael Berg, ki je spisal ali pomagal spisati dve prejšnji Ledeni dobi. »Nevarnosti prežijo na vsakem koraku – in najstniški fantje tudi.«
Za Raya Romana, ki Maniju posoja glas, sta se življenje na platnu in resnično življenje, v katerem je oče hčerke, ki se nevarno bliža odraslosti, nepričakovano prepletli. Kot pravi, »se moram, podobno kot se Mani spopada z dejstvom, da Breskvica odrašča v samosvojo in samostojno osebo… – no, v samostojnega mamuta – tudi sam soočiti s podobnim spoznanjem, saj je moja hči ravnokar maturirala. To je zame velik dogodek, saj jo imam še vedno za malčico, ki ji je treba vsake toliko obrisati nos. Ampak jaz vsaj na ledeniku nisem obtičal…«
Manijeva boljša polovica Eli je ob njegovih maničnih starševskih prijemih oaza mirnosti in stabilnosti in je ob živce ne spravita niti njena težav večno se otepajoča »brata«, oposum Tresk in Edi (Seann William Scott in Josh Peck). »Eli in Mani se pravzaprav lepo uravnovesita,« pravi Queen Latifah, ki je Eli glas posojala že v Otoplitvi in Zori dinozarvov: »Mani je hudo zaščitniški, Eli pa je nekoliko bolj sproščena in razumevajoča, saj ve, kaj pesti Breskvico, sploh kar se tiče zaljubljenosti in fantov. Vsakemu najstniku se zdi, da je sveta konec, in to ne bo nikoli drugače.«
Breskvica se z očetom najbolj preklja zaradi časa, ki ga prebije z drugimi najstniki, predvsem z Erikom, ki mu glas posoja hip hop zvezdnik Drake. Noben oče – pa naj bo dvo- ali štirinožen – ne bo presenečen nad Manijevim prepričanjem, da za njegovo Breskvico ni dovolj dober noben mamut. »Saj veste, kako je,« pravi Romano, »ko hči domov privleče mamuta; o njem si bo vsak oče mislil le najslabše.« Hkrati pa igralec priznava, da mu to, da igra ob Draku, daje »ugled na ulici,« prav tako kot igranje ob reperki Nicki Minaj, ki glas posoja mamutki Štefi. Ko slednja ugotovi, da se z Breskvico potegujeta za istega mamuta, »postane to, kar postane vsaka samozavestna ženska: zelena od ljubosumja in prava packa,« pravi Minajeva.
Medtem ko se Mani spopada s starševskimi nadlegami, imata njegova najboljša prijatelja Diego in Sid polne roke svoji nadlog. Takole na daleč se zdi, da Diego obvlada svoje zadeve: ostaja zagrizen samec in po bitki z dinozavri v prejšnji Ledeni dobi se je v svoji čredi uveljavil kot silak. Toda tudi njega čaka velika sprememba, saj spozna sebi enakega. No, sebi enako – ali še kaj več: sabljezobi tigrici Širi glas posoja ena največjih sodobnih pop zvezd Jennifer Lopez. Ustvarjalci so bili zadovoljni, da so k filmu pritegnili vsestransko nadarjeno pevko in igralko: »Posojati glas risanemu liku je mnogo več kot le glas,« razloži producentka Lori Forte. »Gre za osebnost, in Jennifer to res ima.«
Šira je članica piratske tolpe, ki je zajela Diega, Manija in Sida, in z Diegom se celo spopadeta iz oči v oči. Enakovredna sta si: »Šira je femme fatale – vedno v pozoru, bliskovita in inteligentna,« pravi Martino. »A z Diegom sta si bolj podobna, kot sta to pripravljena priznati. Njuna sovražnost in bitka za premoč sčasoma preraste v razmerje.«
Lopezova je bila navdušena, da se je Ledeni dobi pridružila v tako odločni vlogi: »Celinski premiki je jedka, zabavna, vznemirljiva in očarljiva zgodba, in močne like, kakršna je Šira, rada igram.«
Medtem ima Sid povsem drugačne družinske težave kot Mani. Njegovi davno izgubljeni klan – vključno z njegovo mamo, očetom, bratom in ne ravno najbolj čistim stricem Packom – spet prisveti v njegovo življenje, s seboj pa privlečejo njegovo ostarelo babico. A prikazali so se s čisto določenim, ne ravno lepim namenom: na Sida odvržejo babico in ga urno spet zapustijo. »Sida ni težko imeti rad; vedno hoče stvari urejati po svoje, kar mnogokrat pelje v katastrofo,« pravi John Leguizamo, ki liku spet posoja glas. A tokrat katastrofa – njegova babica – pride sama od sebe. In to z dolgo, smrdljivo dlako, brez zob in zgubano kožo… in nepričakovanimi komičnimi vložki. »Babičine pripombe so vedno nekoliko 'mimo', a vedno zabavne,« pravi komičarka Wanda Sykes, ki ji posoja glas. »Prav nič se ne brzda in za nič se ne opravičuje.«
Babica je nepričakovani dodatek v že tako zapletenem položaju, ko se Mani, Diego in Sid po razkosanju na celine znajdejo sredi morja, zbobnani na ledeni plošči. Za nameček jih ugrabijo pirati, ki jih vodi strašni orangutan z glasom Petra Dinklageja (Game of Thrones), in ki so si podredili bitjeca, podobna morskim prašičkom, ki utegnejo postati ljubljenčki občinstva.
Poleg vse te menažerije pradavnih bitij je v Celinskih premikih na osrednjem odru tudi mati Narava – od kataklizme in ločitve celin ter ocean, ki skoraj pomete s čredami, pa do zloveščega viharja in smrtonosnih čeri… Filmarji so pri ustvarjanju vsega tega imeli v mislih zgolj eno – epsko razsežnost. In pri tem jim je gotovo izdatno pomagalo dejstvo, da so film posneli v »widescreen« formatu (2:35:1) ter v 3D tehniki: »Naša zgodba občinstvo popelje na pravo dogodivščino, in 3D jih še bolj potegne vanjo; daje jim občutek, da so del akcije.«
In, ne nazadnje, del družine. Čeprav se je to, kar se je v prvi Ledeni dobi začelo kot najbolj nepričakovani klan – prazgodovinski dlakavi mamut, lenivec in sabljezobi tiger – razširilo in dobilo nove člane: ženo, hči, dva »brata« in eno staro mamo… Tudi glavni junaki so se spremenili: »Vsi napredujejo – in mi z njimi – tako fizično kot čustveno,« pravi Lori Forte. »A naj se še tako spreminjajo, so to še vedno liki, ki jih poznamo in imamo radi.«